Program wspierający kształcenie kompetencji emocjonalno-społecznych oraz udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej w kontekście sytuacji kryzysowych i traumatycznych.
„Będzie dobrze” to przygotowany przez pedagogów i psychologów zestaw interaktywnych i tradycyjnych materiałów dydaktycznych będących wsparciem dla nauczyciela prowadzącego zajęcia o charakterze terapeutycznym lub lekcje godziny wychowawczej. To atrakcyjne i angażujące materiały przeznaczone do pracy z uczniami od dziesiątego roku życia.
- 30 zagadnień dotyczących ważnych społecznie tematów, takich jak dyskryminacja, autorytet, sukces, depresja, uzależnienia, fake news czy trolling,
- 10 zagadnień związanych z zajęciami specjalistycznymi z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, ze szczególnym uwzględnieniem zajęć wspierających kondycję psychiczną uczniów wynikającą z doświadczenia traumy, długotrwałej izolacji i innych sytuacji kryzysowych, a także tematy związane ze nieporozumieniami w grupie, funkcjonowaniem grupy zróżnicowanej itp.,
- program do wykorzystania podczas zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne, innych zajęć o charakterze terapeutycznym, a także na godzinie wychowawczej,
- materiały dla nauczycieli, wychowawców i terapeutów pracujących indywidualnie lub grupowo z uczniami w wieku 10+,
- karty pracy i szczegółowe scenariusze zajęć uwzględniające wykorzystanie multimedialnej zawartości programu „Będzie dobrze” pozwalające dostosować sposób prowadzenia zajęć w zależności od potrzeb i możliwości klasy,
- interaktywne materiały aktywizujące uczniów stworzone z myślą o wspólnej pracy przy tablicy interaktywnej (np. mapa skojarzeń, metaplan, analiza SWOT, piramida priorytetów czy poker kryterialny).
- pomoce drukowane: przewodniki dla nauczyciela z kartami pracy oraz karty do zajęć grupowych.
Każdy temat omówiony w programie „Będzie dobrze” składa się z planszy interaktywnej przedstawiającej omawiane treści w sposób stwarzający okazję do dyskusji, kilku zasobów zawierających zadania problemowe do rozwiązania wspólnie przez całą klasę oraz tzw. lekcji uczniowskiej, którą można wykorzystać do przeprowadzenia zajęć metodą odwróconej klasy lub w formie podsumowania wiadomości po zajęciach.
Główną częścią programu „Będzie dobrze” są interaktywne ekrany i multimedialne plansze. Jednak to nie wszystko! W pudełku użytkownicy znajdą także wiele innych pomocy ułatwiających przeprowadzenie zajęć o charakterze terapeutycznym lub lekcje godziny wychowawczej:
- setki angażujących ekranów interaktywnych
- dwa obszerne podręczniki metodyczne
- dwa zestawy autorskich kart do gier, zabaw i ćwiczeń
- karty pracy i szczegółowe scenariusze zajęć
Lista opracowanych tematów w „Będzie dobrze”
Zagadnienia dotyczące ważnych społecznie tematów:
- Asertywność
- Autorytety
- Choroby
- Depresja
- Emocje
- Fake news
- Formy dyskryminacji
- Hate speech
- Inność czy normalność?
- Netykieta
- Pieniądze miarą sukcesu?
- Pokój czy wojna?
- Praca, która hańbi
- Przestrzeganie zakazów
- Religijność
- Rozwód i związki rodzinne
- Seks (grupa wiekowa 12-15)
- Seks (grupa wiekowa 15-18)
- Przyglądamy się starości
- Czy studia to jedyna droga?
- Relatywizm i systemy wartości
- Tradycja a nowoczesność
- Trolling
- Od czego jestem uzależniony?
- Wojsko czy kultura?
- Wolność od, wolność do
- Wolność opinii
- Współczesny patriotyzm
- Zespół czy indywidualizm?
- Zjawisko zła na świecie
Zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej:
- Co zmieniła w naszym życiu pandemia?
- Izolacja
- Emocje na skraju
- Spokój i dobrostan
- Prawa człowieka – prawa dziecka
- Dobro kontra zło, czy świat jest czarno-biały?
- Małe rzeczy, czyli okruchy codzienności
- Wieża babel – w poszukiwaniu wspólnego języka
- W drodze – doświadczenie migracji
- Będzie dobrze – siła pozytywnego myślenia
Licencja bezterminowa: 3 stanowiska online (wymagany dostęp do Internetu) oraz 6 stanowisk offline (praca bez dostępu do Internetu) dla nauczyciela + dodatkowa licencja dla 30 uczniów.
Praca z programem Będzie dobrze możliwa jest zarówno offline (bez dostępu do internetu), jak i online w każdym miejscu i czasie (szkoła, przedszkole, gabinet, dom) z dostępem do internetu – a także na praktycznie dowolnym urządzeniu (komputer, laptop, tablica i monitor interaktywny, tablet, a nawet smartfon).